Grexgroup.com

Bańki mydlane zapylają kwiaty

Nowa technika pomogłaby przeciwdziałać upadkowi naturalnych zapylaczy. Jest inspirowany przez syna japońskiego naukowca, są to bańki mydlane ładowane z ziarna pyłku, które osiągają delikatne i skuteczne zapylanie.

W związku z rosnącym zniknięciem pszczół ze zmian klimatycznych i pestycydów, japoński naukowiec Eijiro Miyaro z Advanced Institute of Science and Technology w Japonii wymyślił innowacyjny sposób zapylania kwiatów kilka lat temu. Stworzył robota owada, rodzaj dwucentymetrowego bezzałogowego drona, który sztucznie uwalniał pyłek, rozbijając się o płatki. Ale to skończyło się zniszczeniem kwiatów.

Ale Miyaro ciągle myślał o bardziej przyjaznej kwiatom alternatywie, która mogłaby sprawić, że funkcja zapylania nie psuje roślin. Pomysł przyszedł podczas zabawy z synem z bąbelkami mydlanymi w parku w pobliżu jego domu.

„Bańka przypadkowo uderzyła w twarz mojego syna, ale nie doznała żadnych obrażeń. Każdy wie, że to normalne, ponieważ pompa jest miękka, lekka i elastyczna”, mówi Mirayo. Tak narodziła się inspiracja dla jego nowej techniki zapylania kwiatów i która jest obecnie opublikowana w czasopiśmie iScience.

Od razu pomyślał, że pęcherzyki też nie wyrządzą żadnej szkody kwiatom i chciał to sprawdzić. „Mój syn rozpłakał się, bo użyłem roztworu mydła. Musiałem kupić jej kolejną tykę, aby przestać płakać” – wspomina naukowiec.

W tym czasie zdał sobie sprawę, że pompy będą idealnym materiałem do wypełnienia misji uwalniania ziaren pyłku, zwłaszcza w roślinach owocowych, i może ukończyć technologię automatycznego zapylania zainicjowaną przez niego samego. Potwierdził to zjawisko za pomocą mikroskopii optycznej w swoim laboratorium.

„Brzmi to jak fantazja, ale funkcjonalna bańka mydlana pozwala na skuteczne zapylanie i zapewnia, że jakość owoców jest taka sama jak w przypadku konwencjonalnego ręcznego zapylania”, mówi autor. Pęcherzyki pozwalają w ten sposób na skuteczne i wygodne dostarczanie ziaren pyłku do konkretnych kwiatów, które nie są uszkodzone dzięki dużej elastyczności pompy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *