Grexgroup.com

Dlaczego pasożyty powinny być włączone do globalnych planów ochrony

Pasożyty są niezawodnymi stworzeniami, ich sama wzmianka wysyła dreszcz na wielu plecach. Stworzenia takie jak wszy, pluskwy i grzybicy mogą powodować wielkie szkody, duży dyskomfort i wiele cierpienia dla swoich ludzkich gości, od których zależą one od ich przetrwania.

Jednak większość pasożytów jest nieszkodliwa dla ludzi, ponieważ tylko 4% z nich stanowi dla nas zagrożenie. Nie tylko to, ale pasożytnicze stworzenia, od roślin po zwierzęta, pełnią życiowe funkcje ekologiczne, dlatego powinny być włączone do globalnych planów ochrony, twierdzi zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych.

„Pasożyty są niezwykle zróżnicowaną grupą gatunków, ale jako społeczeństwo nie uznajemy tej różnorodności biologicznej za cenną”, wyjaśnia Chelsea Wood, która bada ekologię pasożytów na Uniwersytecie Waszyngtońskim i jest autorką artykułu w magazynie Biological Conservation na temat konieczności ratowania pasożytów przed wyginięciem na całym świecie. „Tracimy pasożyty i funkcje, które wykonują, nawet nie uznając tego.”

Wielu z nas może myśleć o pasożytniczych zwierząt jako niegodne ochrony, ale są one jednymi z najbardziej zróżnicowanych i ekologicznie ważnych zwierząt na Ziemi, naukowcy zauważają. Będąc tak zróżnicowane, jak są, pasożyty wahają się od pasożytniczych roślin, takich jak jemioła do mniej uroczych stworzeń, takich jak izopody, które żyją w wodzie i żywią się językami ryb, więc zajmują bardzo szerokie spektrum nisz ekologicznych.

Są one jednak jednymi z najmniej chronionych gatunków, które rzadko lub nigdy nie pojawiają się w działaniach na rzecz ochrony przyrody lub ekosystemów.

„Od dziesięcioleci ekolodzy wzywają do badań, aby zrozumieć ważną rolę ekologiczną pasożytów i w coraz większym stopniu chronić jak najwięcej gatunków przed wyginięciem. Jednak większość ekologów nadal działa w ramach priorytetowych systemów finansowania i wysiłku, które wykluczają lub ignorują pasożyty lub traktują je jako przeszkodę do pokonania”, piszą naukowcy, których praca jest wspierana przez Amerykańską Narodową Fundację Naukową.

Naukowcy wyznaczyli 12 celów promowania przyczyn ochrony różnorodności biologicznej pasożytów, w tym więcej badań i lepsze zarządzanie ochroną. Co ważne, twierdzą oni, że połowa pasożytów na świecie powinna być taksonomicznie opisana i nazwana w ciągu następnej dekady, aby te stworzenia i ich role ekologiczne mogły być lepiej zrozumiane.

„Jeśli gatunek nie ma nazwy, nie możemy ich uratować”, zauważa Colin Carlson, adiunkt na Uniwersytecie Georgetown. „Przyjęliśmy to przez dziesięciolecia u większości zwierząt i roślin, ale naukowcy odkryli tylko ułamek procenta wszystkich pasożytów na planecie. To są ostatnie granice: głębokie morze, głęboka przestrzeń i świat, który żyje we wszystkich gatunkach na Ziemi.”

Naukowcy podkreślają jednak, że ich schemat ochrony nie obejmuje pasożytów, które infekują ludzi i zwierzęta domowe, ponieważ muszą być kontrolowane. Nie jest też faktem, jak podkreślają, że pasożyty w przyrodzie są powszechnie zagrożone wyginięciem. „Nie powinniśmy zakładać, że wszystkie pasożyty wymierają lub wkrótce wywołają poważną epidemię”, podkreśla Wood.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *