Grexgroup.com

Gigantyczny ekosystem może mieć nagły upadek

Dzięki dużym rozmiarom gigantyczne ekosystemy, takie jak lasy deszczowe Amazonii, są stosunkowo nieprzepuszczalne dla stresu środowiskowego w porównaniu z mniejszymi. Albo tak mamy tendencję do myślenia.

Jednak nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Nature zaprzecza temu założeniu. Większy, bardziej złożony ekosystem może być bardziej podatny na nagłe załamanie niż mniejszy, gdy czynniki środowiskowe i klimatyczne pokonują punkt zwrotny.

Zespół naukowców odpowiedzialnych za badanie doszedł do tego wniosku po zbadaniu związku między wielkością ekosystemu a tempem, w jakim upada w dramatycznej „zmianie reżimu”. Ich odkrycia przyniosły niepokojące pomysły.

„Zmiany reżimu mogą nagle wpłynąć na systemy hydrologiczne, klimatyczne i lądowe, prowadząc do degradacji ekosystemów i zubożałych społeczeństw”, piszą autorzy. „Duże systemy zmieniają się wolniej niż małe systemy, ale nieproporcjonalnie szybciej”, dodają, zgodnie z wynikami pięciu modeli komputerowych.

Nawet w życiu człowieka, ogromny ekosystem jak Amazonia może być cofnięta. Dramatyczne zmiany w dużych ekosystemach wokół planety mogą „wystąpić w „ludzkich” skalach czasowych lat i dziesięcioleci, co oznacza, że upadek dużych wrażliwych ekosystemów, takich jak lasy deszczowe Amazonii i karaibskie rafy koralowe, może potrwać tylko kilka dekad, gdy zostanie aktywowany”, ostrzegają naukowcy.

Początkowo, jak można się spodziewać, większe i bardziej złożone biologicznie ekosystemy są bardziej odporne niż mniejsze i prostsze. Jednak po punkcie bez powrotu, zapadają się szybciej w wyniku niszczycielskiego efektu domina na wszystkie jego części składowe.

Rozległy ekosystem, taki jak lasy deszczowe Amazonii, może zawalić się w ciągu zaledwie pół wieku, podczas gdy zestresowane rafy koralowe na Karaibach mogą to zrobić w ciągu zaledwie półtorej dekady.

Pod wrażeniem ich skali, wielkości i wieku geologicznego, możemy zostać oszukani myśląc, że duże ekosystemy są niezwykle odporne i mogą wyjść z spustoszeń stresu środowiskowego. Jednak taka iluzja trwałości jest myląca, ostrzegają eksperci.

„Ludzkość musi teraz przygotować się na zmiany w ekosystemach, które są szybsze niż wcześniej przewidywano poprzez nasze tradycyjne liniowe spojrzenie na świat, w tym na największe i najbardziej charakterystyczne ekosystemy na Ziemi i systemy społeczno-ekologiczne, które wspierają”, mówią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *