Grexgroup.com

Gospodarka i odnawialne źródła energii, doom koniec ery węgla

Powszechnie cytowany argument na rzecz spalania węgla do wytwarzania energii elektrycznej mówi, że jest to tani i skuteczny sposób, aby to zrobić. Jednak to już nie prawda.

Jedna trzecia elektrowni węglowych na świecie jest już droższa w eksploatacji niż budowa nowych odnawialnych źródeł energii, wraz z ulepszonymi rozwiązaniami w zakresie magazynowania baterii. To według zespołu ekspertów, który opublikował raport na temat rosnących kosztów energii opartej na węglu w porównaniu do energii odnawialnej.

Jak wyjaśniają, w ciągu pięciu lat, ponieważ ceny energii ze źródeł odnawialnych będą nadal spadać, nawet 73% floty węglowej planety będzie droższe niż nowo zainstalowane odnawialne źródła energii. „Zastąpienie całej floty światowych elektrowni węglowych czystszą energią i magazynowaniem baterii można osiągnąć dzięki rocznym oszczędnościom netto już w 2022 roku”, piszą eksperci energii Rocky Mountain Institute.

„Szybki spadek kosztów energii odnawialnej przynosi roczne oszczędności netto do 105 miliardów dolarów do 2025 roku”, dodają. „Wszystko to jest przed rozważeniem poważnych skutków dla zdrowia, klimatu i środowiska węgla, lub biorąc pod uwagę społeczne i środowiskowe korzyści wynikające z redukcji zanieczyszczeń.”

Szybkie wycofywanie się z wytwarzania energii węglowej z jednoczesnym przejściem na energię odnawialną jest „w naszym zasięgu”, podkreśla Paul Bodnar, dyrektor zarządzający amerykańskiej grupy ekspertów.

„Energia węglowa szybko stoi w obliczu starzenia się gospodarczego, niezależnie od cen emisji dwutlenku węgla i polityki zanieczyszczenia powietrza”, mówi Matt Gray, dyrektor zarządzający Carbon Tracker Initiative, organizacji non-profit z siedzibą w Wielkiej Brytanii. „Zamknięcie zdolności produkcyjnych węgla i zastąpienie ich tańszymi alternatywami nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze konsumentów i podatników, ale może również odegrać ważną rolę w następnym ożywieniu gospodarczym”.

Energia odnawialna szybko zyskuje na popularności w wielu krajach rozwiniętych, w tym w Stanach Zjednoczonych. Jest to szczególnie ważne w tej chwili, ponieważ pandemia Covid-19 zmniejszyła ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale produkcja energii słonecznej i wiatrowej nadal w dobrym tempie.

„Z energii wiatrowej i słonecznej, po utworzeniu farmy słonecznej lub wiatraka, przyrostowe koszty ich prowadzenia jest praktycznie zerowa”, mówi Toby Shea, starszy oficer kredytowy w agencji ratingowej Moody’s Investors Service. „Z drugiej strony, koszt paliwa związanego z wytwarzaniem węgla lub gazu jest znaczący. Więc kiedy ciasto popytu kurczy się, węgiel i gaz ustąpi, ale energia słoneczna i wiatrowa będzie nadal działać.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *