Grexgroup.com

Jak będzie wyglądać największa na świecie bateria ciekłego powietrza

Rozpoczyna się budowa największej na świecie baterii do ciekłego powietrza, która będzie przechowywać energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i zmniejsza emisję dwutlenku węgla z elektrowni na paliwa kopalne.

Projekt w pobliżu Manchesteru w Wielkiej Brytanii wykorzysta zapasową zieloną energię do skompresować powietrze do cieczy i przechowywać je. Gdy zapotrzebowanie jest wyższe, płynne powietrze jest zwracane do gazu, zasilając turbinę, która zwraca zieloną energię do sieci.

Duża ekspansja energii wiatrowej i słonecznej ma zasadnicze znaczenie dla rozwiązania problemu zagrożenia klimatycznego, ale nie zawsze są one dostępne. Dlatego magazynowanie ma kluczowe znaczenie, a nowy projekt będzie największy na świecie poza pompowanymi systemami hydroelektrycznymi, które wymagają zbiornika górskiego do przechowywania wody.

Nowa bateria ciekłego powietrza, opracowana przez Highview Power, będzie działać w 2022 roku i będzie w stanie zasilać do 200 000 domów przez pięć godzin i przechowywać energię przez wiele tygodni. Baterie chemiczne są również niezbędne do przejścia do świata bezemisyjnego, a ich cena gwałtownie spada, ale mogą przechowywać stosunkowo niewielkie ilości energii elektrycznej tylko przez krótki czas.

Co to są baterie ciekłego powietrza?
Baterie ciekłego powietrza mogą być budowane w dowolnym miejscu, powiedział dyrektor generalny Highview Javier Cavada: „Powietrze jest wszędzie na świecie. Głównym konkurentem nie są tak naprawdę inne technologie magazynowania, ale paliwa kopalne, ponieważ ludzie nadal chcą kontynuować budowę elektrowni gazowych i węglowych dzisiaj, co ciekawe”, powiedział.

Rząd Wielkiej Brytanii wsparł projekt dotacją w wysokości 10 milionów funtów. Minister energii i czystego wzrostu, Kwasi Kwarteng, powiedział: „Ten rewolucyjny nowy obiekt będzie stanowić kluczowy element naszego dążenia do zerowej sieci, zapewniając większą elastyczność brytyjskiej sieci elektroenergetycznej i tworząc zielone miejsca pracy w Greater Manchester.

„Projekty takie jak te pomogą nam zrealizować całkowitą wartość naszej światowej klasy energii odnawialnej, zapewniając, że domy i przedsiębiorstwa mogą być nadal zasilane przez zieloną energię, nawet gdy słońce nie świeci, a wiatr nie wieje”, powiedział.

Rząd Wielkiej Brytanii jest wzywany do ożywienia gospodarczego pandemii koronawirusowej na zielono. „Jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom, aby odbudować się lepiej,” premier Boris Johnson powiedział niedawno, podczas gdy kanclerz Rishi Sunak planuje „zielonej rewolucji przemysłowej.”

Alex Buckman, ekspert w dziedzinie magazynowania energii w grupie Energy Systems Catapult, powiedział, że elektrownie zanieczyszczające gaz były głównym sposobem zrównoważenia brytyjskiej sieci energetycznej. Jednak system zerowego emisji netto potrzebowałby dziś ponad 30% energii ze źródeł odnawialnych, a tym samym większego składowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *