Grexgroup.com

Migracje ptaków w Cieśninie Gibraltarskiej wskazują, jak ustawić farmy wiatrowe

Analiza migracji ptaków w Cieśninie Gibraltarskiej pozwoli naukowcom doradzać administracjom i firmom w zakresie instalacji turbin wiatrowych o energii elektrycznej oraz o tym, że nie kolidują one z nawykami ptaków. Podczas tegorocznej podróży powrotnej naukowcy badali również wpływ braku ludzi w zamknięciu na latającą faunę.

Zespół naukowców, kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Maladze (UMA), przeanalizował trajektorię i wzorce ruchu ptaków, które przekraczają Cieśninę Gibraltarską. Celem jest doradzanie administracjom i firmom prawidłowej instalacji turbin wiatrowych bez zakłócania przez nie zwyczajów różnych ptaków, które przecinają ten obszar.

Projekt rozpoczął się w 2018 roku w celu znalezienia sposobu na zminimalizowanie szkód ekologicznych spowodowanych przez wiatraki w latającej faunie. Turbiny wiatrowe często zmuszają ptaki do zmiany tras lub zwiększenia ich liczniejszych podróży pod względem energetycznym. W swojej najnowszej analizie, która zbiegła się z okresem zamknięcia pandemii COVID-19, naukowcy zajmą się również wpływem ludzkiej kwarantanny na setki ptaków, które przekroczyły Cieśninę.

„Ta izolacja da nam wyjątkową okazję do zbadania zachowań zwierząt i będzie bardzo interesująca”, mówi Antonio Román Muñoz, profesor na wydziale biologii zwierząt Wydziału Nauk UMA Antonio Román Muñoz, jeden z głównych autorów tego dzieła, który został opublikowany przez czasopismo naukowe Journal of Animal Ecology.

Ekspert twierdzi, że jak dotąd nie wiadomo, czy ptaki postrzegają środowisko miejskie tak samo jak ludzi, więc zbadają, czy nie nastąpia jakakolwiek zmiana. „Wszystko, co się dzieje, będzie znaczące, ponieważ warunki zanieczyszczenia i hałasu uległy między innymi zmianie, co może doprowadzić do zmiany tras w obliczu nowej sytuacji”, podkreśla.

Naukowcy przeanalizowali zachowanie lotu 73 czarnych milanosów (Milvus wędruje) podczas przekraczania Cieśniny Gibraltarskiej, w drodze do obszarów zimowania w Afryce Subsaharyjskiej. „Wybraliśmy te okazy, ponieważ dzięki ich rozmiarom mogą z łatwością nosić GPS, który stworzyliśmy, dzięki któremu możemy analizować ich trasy”, wyjaśnia ekspert UMA.

To urządzenie zostało zaprojektowane przez sam zespół naukowy i jest jednym z najdokładniejszych na świecie, ponieważ może informować o lokalizacji każdego z okazów zaznaczonych w każdej sekundzie, a nawet dokładnie wiedzieć, ile aleteos ptaki muszą zrobić trasę.

Aby przeanalizować sposób latania, akcelerometr tego samego typu, który zostały włączone telefony komórkowe, z którym kroki, które są podane lub obracać ekran podczas zmiany orientacji jest liczony. „Ważne było dla nas, abyśmy wiedzieli, w jaki sposób pokonali trasę, jak zaplanowali przejście w oparciu o warunki środowiskowe, czy zaplanowali, ile razy bili skrzydła na sekundę i czy istniały różnice między dorosłymi a nieletnimi”, mówi Román Muñoz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *