Grexgroup.com

Nowy radykalny wynalazek udaje się wytwarzać energię elektryczną z cienia

Dużą wadą energii słonecznej jest to, że nie wytwarza energii elektrycznej w cieniu.

Ten przełomowy wynalazek brzmi jak futurystyczne urządzenie Star Trek, ale w rzeczywistości jest wynalazkiem naukowców z National University of Singapore. Radykalny nowy wynalazek wykorzystuje kontrast między oświetlonymi obszarami i cieniami do wytwarzania energii elektrycznej.

Kontrast w oświetleniu tworzy różnicę napięcia między tymi dwoma obszarami, co powoduje prąd elektryczny. Lub, jak naukowcy ujął to w niedawno opublikowanym badaniu, Shadow Effect Power Generator (SEG) „eliminuje kontrast oświetlenia, które wyłania się na urządzeniu z cieni i generuje prąd stały, po prostu umieszczając część generatora w cieniu.”

Nie trzeba dodawać, że zbieranie cieni do generowania energii może być rewolucyjne, ponieważ cienie są wszędzie. „W konwencjonalnych zastosowaniach fotowoltaicznych lub optoelektronicznych, w których do zasilania urządzeń wykorzystywane jest stałe źródło światła, obecność cieni nie jest pożądana, ponieważ obniża wydajność urządzeń”, wyjaśniają naukowcy.

Jednak nie dotyczy to urządzenia. Składa się z zestawu tak zwanych komórek SEG ułożonych w elastyczną i przezroczystą folię z tworzywa sztucznego, z każdą komórką pokryta cienką warstwą złota zdeponowaną w waflach krzemowych. „Kiedy cała komórka SEG jest oświetlona lub w cieniu, ilość wytwarzanej energii elektrycznej jest bardzo niska lub zerowa”, wyjaśnia profesor Andrew Wee, który jest liderem zespołu badawczego.

„Gdy część komórki SEG jest podświetlona, wykrywa się znaczące gniazdko elektryczne”, mówi Wee. „Odkryliśmy również, że optymalna powierzchnia do wytwarzania energii elektrycznej jest wtedy, gdy połowa komórki SEG jest oświetlona, a druga połowa w cieniu, ponieważ zapewnia wystarczającą powierzchnię do generowania i zbierania ładunku, odpowiednio.”

Mobilne urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony i zegarki elektroniczne, mogą korzystać z technologii, ponieważ są używane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przenośne źródła zasilania mogą utrzymywać te urządzenia naładowane do długotrwałego użytku, ale dzisiejsze technologie starają się wykorzystać energię słoneczną. Nowy wynalazek może poprawić wszechstronność przenośnych źródeł zasilania, pracując również w cieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *