Grexgroup.com

Panel słoneczny, który działa w nocy

Złe w panelach słonecznych jest to, że są one bardzo przydatne w ciągu dnia, gdy świeci słońce, ale są one dość bezużyteczne w nocy, w ciemności. Ale teraz, to nie musi być przypadek.

Nowy projekt panelu słonecznego działa nawet w nocy, zgodnie z artykułem opublikowanym przez Jeremy Munday, profesor w Katedrze Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na UC Davis.

Naukowcy zaprojektowali nowe ogniwo słoneczne, które w pewnych warunkach może wytwarzać do 50 watów energii na metr kwadratowy w nocy. To około jednej czwartej normalnej produkcji panelu słonecznego w ciągu dnia.

Nowy panel działa jak normalne ogniwo słoneczne, z wyjątkiem na odwrót. W przeciwieństwie do komórki fotowoltaicznej, tak zwanej komórki termodiadyjnej, wytwarza energię poprzez emitowanie ciepła do otoczenia, a gdy wskazuje na nocne niebo, emituje światło podczerwone, ponieważ jest cieplejsze niż przestrzeń kosmiczna.

Nowe urządzenie, zwane komórką anty-solatową, zbiera to promieniowanie, aby przekształcić je w energię elektryczną w taki sam sposób, w jaki konwencjonalne ogniwo słoneczne absorbuje promieniowanie słoneczne.

„Zastanawialiśmy się, co by było, gdybyśmy wzięli jedno z tych urządzeń i umieścili je w ciepłym miejscu i wskazali na niebo”, wyjaśnia Munday. „Normalne ogniwo słoneczne wytwarza energię poprzez pochłanianie światła słonecznego, powodując pojawienie się napięcia przez urządzenie i przepływ prądu. W tych nowych urządzeniach emituje się światło, a prąd i napięcie idą w przeciwnym kierunku, ale energia jest nadal wytwarzana”, wyjaśnia naukowiec.

„Trzeba użyć różnych materiałów, ale fizyka jest taka sama”, dodaje.

Co więcej, nowe urządzenie może również działać w ciągu dnia, jeśli jest chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych lub z dala od słońca. Innymi słowy, w przeciwieństwie do konwencjonalnych paneli słonecznych, może pracować przez cały dzień, co pozwoliłoby przezwyciężyć poważne ograniczenie nieodłącznie związane z obecną generacją ogniw fotowoltaicznych.

„Ponieważ ten nowy typ ogniw słonecznych może pracować 24 godziny na dobę, jest to intrygująca opcja zrównoważenia sieci energetycznej podczas cyklu dzień-noc”, mówi uniwersytet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *