Grexgroup.com

Pierwszy stos fazy kwantowej

Naukowcy z Kraju Basków i Włoch wyprodukowali stos z rdzeniem indyjskiego arsenku i nadprzewodników aluminiowych na swoich biegunach, który może być kluczem do niektórych technologii kwantowych. Generuje superprąd, który nie jest wywoływany przez napięcie, jak w klasycznych bateriach, ale przez różnicę fazową w obwodzie kwantowym.

Klasyczny stos, stos Volta, jest częścią naszego codziennego życia i jest dobrze znany. Przekształca energię chemiczną w napięcie, które może następnie zasilać obwody elektroniczne w wiele urządzeń.

Jednak w wielu technologiach kwantowych obwody lub urządzenia są oparte na materiałach nadprzewodzących, gdzie prądy mogą przepływać bez konieczności stosowania napięcia. W związku z tym tego typu system nie wymaga klasycznego stosu.

Prądy te są nazywane superprądami, ponieważ nie mają utraty energii. Są one indukowane nie przez napięcie, ale przez różnicę fazową funkcji fali obwodu kwantowego, która jest bezpośrednio związana z falującą naturą materii.

Tak, że urządzenie kwantowe zdolne do zapewnienia trwałej różnicy faz może być postrzegane jako stos fazy kwantowej, który indukuje superprędków w obwodzie kwantowym.

Teraz zespół naukowców z Kraju Basków i Włoch przedstawia w czasopiśmie Nature Nanotechnology wyniki teoretycznej i eksperymentalnej współpracy, która doprowadziła do produkcji pierwszego stosu tego typu. Według autorów jest kluczowym elementem technologii kwantowych opartych na spójności fazowej.

Pomysł ten został po raz pierwszy wymyślony w 2015 roku przez Sebastiana Bergereta z grupy fizyki mesoskopowej Centrum Fizyki Materiałowej (CFM, mieszane centrum CSIC i Uniwersytetu Kraju Basków UPV/EHU) oraz Ilyę Tokatly, profesora Ikerbasque z grupy nanoespectrtroskopii UPV/EHU, obu partnerów Międzynarodowego Centrum Fizyki Donostia (DIPC).

Sprzęgło spin-orbita
Wspólnie zaproponowali system teoretyczny o właściwościach niezbędnych do budowy stosu fazowego, który łączy materiały nadprzewodzące i magnetyczne z wewnętrzną efektem relatywistycznym, zwanym sprzężeniem spin-orbita.

Kilka lat później naukowcy Francesco Giazotto i Elia Strambini z Instytutu NEST-CNR w Pizie, we współpracy z innymi z włoskiego Uniwersytetu w Salerno, zidentyfikowali odpowiednią kombinację materiałów i wyprodukowali pierwszy stos fazy kwantowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *